logowanie rejestracja

PRL

opis grupy: Dla przeciwników i miłośników okresu słusznie minionego
założyciel grupy: Hieronim Lasota
kategoria grupy: Wydarzenia
liczba członków: 39
Dołącz do grupy

Co się zmieniło po czasach PRL-u?? (5)

Na co ludzie zaczeli zwracac wieksza uwagę??(szczególnie przy wyborze rządzących?)Czy polska wies odczuła zmiany? Musze napisac referat na taki niby temat i proszę o pomoc...Jestem za młoda zebu cokolwiek pamietac..

13.04.2011, 22:25 Cytuj | Zgłoś do moderacji

W PRL-u Polska kontrolowana była przez ZSRR, szczególnie, gdy Stalin był u władzy.(Obchodzono nawet święta Radzieckie / urodziny Stalina).

W 48r. PZPR ogłosiło postulaty, w których ukrócili wolność wypowiedzi (cenzura) i ogłosili kontrolę władzy nad wszelką aktywnością społeczną, czyli nie mogły mieć miejsca żadne stowarzyszenia, kluby, koncerty itp. (trzeba było zatwierdzenia każdej działalności). Ustrój polityczny był monopartyjny, a system jak wiadomo totalitarny, który w 89r. zmieniono na demokrację.

Po 89r. ludzie zaczęli bardziej zwracać uwagę na to jakie hasła głoszą politycy/ludzie u władzy, bądź chętni do jej objęcia, ponieważ komuniści, którzy mięli wówczas władzę byli ludźmi prostymi, nieświadomymi, a ich język był ubogi, potoczny, głosili proste hasła, prostackim językiem. Natomiast gdy jest się wykształconym łatwiej jest odróżnić wartości. Człowiek świadomy nie da się skusić prymitywnym hasłom.

Polska wieś zdecydowanie odczuła zmiany. Znalazłem Ci odpowiedni cytat z Wikipedii, co do likwidacji PGRów. - "Likwidacja PGR-ów wiązała się często z ograniczeniem lub całkowitym zaniechaniem chowu zwierząt, ograniczeniem produkcji roślinnej, zmianą metod uprawy. Pociągnęło to za sobą drastyczne ograniczenie miejsc pracy i wynikającą z tego całą gamę problemów w regionach, w których były one jedynymi pracodawcami, po restrukturyzacji nowi właściciele ograniczali znacznie zatrudnienie. PGR-y były bardzo często organizatorami życia społecznego i teoretycznie zapewniały zaspokojenie właściwie wszelkich potrzeb pracowników. Ich upadek spowodował często szkody w strukturze lokalnych społeczności, które nie przystosowały się do nowej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej. Dewastacji uległ także majątek – częściowo na skutek kradzieży, częściowo z powodu braku elementarnych zabezpieczeń."

Zmieniło się też o wiele więcej, ponieważ zniesiono kartki na żywność, pojawiło się więcej towarów w sklepach, nie trzeba było godzinami, a nawet dniami czekać na towar pod sklepem w gigantycznej kolejce, łatwiej było także dostać mieszkanie (wtedy mieszkanie w bloku itp. otrzymywali ludzie z książeczką, czyli przynależący do związków).

14.04.2011, 07:18 Cytuj | Zgłoś do moderacji

Co się zmieniło po czasach PRL-u?? wyżej jest wyczerpujący artykuł ja tylko dodam że, prościej by było napisać co się nie zmieniło:) Polityka to okropna rzecz a,dzisiaj jesteśmy karmieni tymi brudami we wszystkich mediach.

14.04.2011, 21:55 Cytuj | Zgłoś do moderacji

Jak wyglądały wybory po 89r.? Bardzo dużo ludzi szło na pierwsze demokratyczne wybory po PRL-u, bo wiedzieli, że ich głos będzie ważny, a nie tak jak dawniej, gdy z góry było wszystko przesądzone...
Sołtysi mają teraz większą swobodę działania, niż jego PRLowi poprzednicy. Ale jego działalność jest poddawana większej krytyce samych mieszkańców wsi i kontroli władz lokalnych, które sprawują nadzór nad działalnością sołectwa. A jeśli chodzi o to czy chętnie chodzili do wyborów... to znalazłem stronę, na której znajdziesz informacje o wyborach na wsi po 89r.
http://bit.ly/hRJuao

15.04.2011, 07:15 Cytuj | Zgłoś do moderacji

Zapomniałam podziękowac:)Więc robię to teraz:) Dziękuję:) I gdyby ktos kiedys miał problem z referatem na taki temat to służę swoim:)

02.05.2011, 12:15 Cytuj | Zgłoś do moderacji
Dodaj odpowiedź