logowanie rejestracja
Czerwiec '76

Czerwiec '76

Lata 70-te kojarzą się zazwyczaj ze spokojem i wzrastającym stosunkowo poziomem życia oraz rozbudową infrastruktury – inna sprawa, że wszystko to było finansowane z kredytów, a co trzeci Polak żył poniżej minimum socjalnego.
Pierwszy pies PRL-u

Pierwszy pies PRL-u

Pancernych było czterech, pies był jeden – Szarik. Obok psa Cywila, to najbardziej znany pies czasów PRL-u. Bez jego pomocy Gustlik, Janek, Olgierd i Grześ nie byliby najprawdopodobniej w stanie dotrwać w dobrym stanie do końca II wojny światowej.
Papież, który obalił komunizm

Papież, który obalił komunizm

Pontyfikat Jana Pawła II zmienił oblicze świata, zmienił również oblicze polskiej ziemi. Papież Polak dał swym rodakom nadzieję, odwagę oraz wiarę, bez których nie sposób byłoby przeciwstawić się systemowi komunistycznemu.
Kartki na żywność - codzienność lat 80-tych

Kartki na żywność - codzienność lat 80-tych

Kartki na mięso, mleko, masło oraz ryż – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów życia w PRL-u. Objaw upadającego powoli systemu komunistycznego i jego niewydolnej gospodarki. Miały zapewnić ludziom względne poczucie bezpieczeństwa, lecz zapewniły raczej długie godziny wystawania w kolejce do sklepu, którego półki i tak zazwyczaj były puste.
Towarzysz kosmonauta

Towarzysz kosmonauta

Pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej – Jurij Gagarin. 12 kwietnia 1961 roku przekroczył granicę wcześniej dla gatunku ludzkiego nieosiągalną. Propaganda sowiecka od razu wykorzystała jego osobę, stworzyła z niego ikonę, odpowiednik Beatlesów, którzy cieszyli się wtedy niezwykłą popularnością na Zachodzie.
W cieniu Czarnobyla

W cieniu Czarnobyla

Rankiem 28 kwietnia 1986 roku, stacja monitoringu radiacyjnego w Mikołajkach odnotowała zwiększoną aktywność izotopów promieniotwórczych w powietrzu – norma została przekroczona aż o pół miliona razy. Dwa dni wcześniej doszło do wybuchu w czwartym bloku elektrowni w Czarnobylu.
Herbata w PRL-u

Herbata w PRL-u

Herbata. Wypijana z rana, po obiedzie, czasem przy kolacji. Można powiedzieć, że towarzyszy Polakom właściwie przy każdej dogodnej do tego okazji. Obok kawy, herbata jest najbardziej popularnym napojem niezawierającym alkoholu we współczesnej Polsce.
Królowa polskiej komedii

Królowa polskiej komedii

Symbol polskiej komedii, kabaretu, radia i telewizji, kobieta pracująca – Irena Kwiatkowska. Była jedną z ikon polskiej kultury XX wieku.