logowanie rejestracja

Towarzysz kosmonauta

Pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej – Jurij Gagarin. 12 kwietnia 1961 roku przekroczył granicę wcześniej dla gatunku ludzkiego nieosiągalną. Propaganda sowiecka od razu wykorzystała jego osobę, stworzyła z niego ikonę, odpowiednik Beatlesów, którzy cieszyli się wtedy niezwykłą popularnością na Zachodzie. Gagarin zginął w niecałe 7 lat później w wypadku lotniczym. Okoliczności katastrofy do dzisiaj są owiane tajemnicą.

gagarin
Gagarin przyszedł na świat w 1934 roku, we wsi Kłuszyn, czyli tym samym miejscu, w którym 400 lat temu polska husaria rozbiła w pył oddziały rosyjskie. Jego matka pracowała w kołchozie, ojciec trudnił się stolarką. Byli jednakże ludźmi dobrze wykształconymi, swemu synowi zaszczepili entuzjazm do nauki. Po ukończeniu technikum zaczął studia w szkole lotniczej w Orenburgu, następnie trafił do moskiewskiej Akademii Technicznej Lotnictwa. W drugiej połowie lat 50-tych został pilotem samolotów odrzutowych MiG. Jurija, jako pilota, charakteryzowała odwaga i jednocześnie rozsądek. Prawdopodobnie dzięki tym cechom wybrano go do elitarnej grupy 20 osób – potencjalnych kandydatów na kosmonautów. Radziecki program przygotowań do lotów w przestrzeń kosmiczną był oczywiście ściśle tajny.

Kwestia wysłania człowieka w kosmos stanowiła jeden z ważniejszych elementów zimnej wojny. W tym konkretnym przypadku chodziło przede wszystkim o prestiż, o miano prekursora lotów w kosmos. Bazą radzieckiego programu podboju kosmosu było tzw. Gwiezdne Miasteczko, ulokowane 50 km na północ od Moskwy. Grupie kandydatów na pierwszego człowieka w przestrzeni kosmicznej zapewniono wszystkie wygody, pozwolono im nawet na sprowadzenie rodzin. Konkurencja była poważna, większość kandydatów spełniała wymagania w kwestii wiedzy, umiejętności i odpowiedniej wytrzymałości psychicznej. Gagarin zwyciężył dlatego, że urodził się w miejscu klęski Rosjan – jego podróż w kosmos miała stanowić swego rodzaju rewanż i odwet na bloku państw Zachodu. Poza tym, atutem Jurija okazał się niewielki wzrost (tylko 157 cm). Nie było zatem problemu z umieszczeniem Gagarina w kapsule Wostoka I. Ostatecznie lot odbył się 12 kwietnia 1961 roku. Operacją dowodzono z Ziemi, a Gagarin nie miał tak naprawdę większego wpływu na przebieg lotu. Pomimo kłopotów (lądownik nie chciał odłączyć się od całości wehikułu), radzieckiemu astronaucie udało się bezpiecznie wrócić na Ziemię.

gagarin
Sukces wyprawy Gagarina w przestrzeń kosmiczną został natychmiast wykorzystany przez aparat propagandy Związku Radzieckiego. Pierwsza podróż człowieka poza atmosferę ziemską została wykorzystana na wszelkie możliwe sposoby. Przez kolejne 7 lat Gagarin  pokazywany był w różnych regionach ZSRR. Wysłano go nawet kilka razy poza granice kraju – odwiedził m.in. królową angielska Elżbietę II. Cały ten czas osoba Gagarina była wykorzystywana w celach propagandowych komunistów. Kosmonauta został marionetką władz państwowych, miał swym blaskiem odciągać uwagę ludu od postępującej biedy. Bohatera planowano niebawem wysłać na Księżyc. Niestety, 27 marca 1968 roku Jurij Gagarin, w trakcie lotu samolotem MiG 15, rozbił się przy próbie lądowania. Przeprowadzone później śledztwo nie okazało się nazbyt wiarygodne. Przyczyny wypadku pozostały do dzisiaj niejasne.

Redaktor
Mateusz Pietrzyk

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.