logowanie rejestracja

Kevin po przejściach

Każdego roku w czasie świąt bożonarodzeniowych na ekranach telewizorów pojawia się postać małego, rezolutnego chłopca – Kevina McCalistera, w którego rolę wcielił się Macaulay Culkin. Oglądanie perypetii Kevina, pozostałego przypadkiem samotnie w domu (lub w Nowym Jorku), stało się w gruncie rzeczy jedną z tradycji świątecznych w Polsce. Proces ten ma miejsce już od dobrych kilkunastu lat. Jako że wszyscy znają zapewne fabułę tych filmów na pamięć, spróbujmy przyjrzeć się postaci aktora, który tak sugestywnie zagrał Kevina.

culkin
Karierę rozpoczął bardzo wcześnie – w wieku czterech lat wystąpił po raz pierwszy na scenie teatralnej. Stało się tak zapewne dlatego, iż jego ojciec, Kit Culkin sam był aktorem i grał w sztukach teatralnych na Broadwayu. Spośród licznego (czterech braci oraz dwie siostry) rodzeństwa Macaulaya również jego brat, Kieran został aktorem. Młody Macaulay uczęszczał także na lekcje baletu w School of American Ballet. Większą popularność młodziutki aktor zyskał sobie w roku 1989, kiedy to na ekrany amerykańskich kin wszedł „Wujaszek Buck” – Culkin zagrał w nim jedną z głównych ról, w postać tytułowego Bucka wcielił się z kolei John Candy. Prawdziwa sława dosięgła Macaulaya w roku następnym. Stało się tak oczywiście dzięki premierze „Kevina samego w domu”, który okazał się wielkim sukcesem komercyjnym. Równie entuzjastycznie przyjęte zostały kolejne dwa filmy z Culkinem w roli głównej: „Moja dziewczyna” oraz „Kevin sam w Nowym Jorku”. Filmy te przyniosły Macaulayowi również całkiem niemałe pieniądze – stał się jednym z najlepiej opłacanych aktorów tamtych czasów. Na tym jednak dobra passa młodego aktora się skończyła, późniejsze filmy z jego udziałem (m.in. „Synalek” czy „Richie milioner”) okazały się rozczarowujące zarówno pod względem finansowym jak i artystycznym. Po tych niepowodzeniach, Culkin znikł z przestrzeni medialnej na dobre kilka lat.

Dosyć wcześnie, bo już wieku 18 lat, Culkin wziął ślub. Jego wybranką okazała się Rachel Miner, będąca również aktorką. Małżeństwo okazało się niewypałem – w 2002 roku para wzięła, po wcześniejszej separacji, rozwód. Wkrótce związał się z młodszą o trzy lata Milą Kunis, która, podobnie jak Miner, para się aktorstwem. Co ciekawe, dotychczas związek Culkina z Kunis nie rozpadł się; najprawdopodobniej w najbliższym czasie oboje wezmą ślub. W międzyczasie, Macaulay miał spore problemy z policją. 17 września 2004 roku został aresztowany w Oklahoma City za posiadanie narkotyków. Przy Culkinie znaleziono kilkanaście gram marihuany oraz mocne leki – Xanax i Clonazepam, czyli tzw. benzodiapiny, które stosują się przy ciężkich depresjach oraz stanach lękowych. Szybko został wypuszczony, oczywiście za kaucją (cztery tysiące dolarów). Sprawa toczyła się przed sądem do 9 czerwca 2005 roku. Prawnicy Culkina zawarli ugodę z sądem, aktor ostatecznie otrzymał wyrok jednego roku w zawieszeniu na trzy lata. Ponadto, Macaulay musiał zapisać się na kurację odwykową oraz wpłacić 540 dolarów grzywny.

culkin
W 2006 roku, do amerykańskich księgarń, trafiła autobiografa Culkina. Gwiazdor opisał w niej przebieg swej kariery wraz z nieznanymi wcześniej faktami. Publikacja zawiera również opis fatalnych relacji Macaulaya ze swoim ojcem, z którym, od dobrych kilkunastu lat, nie utrzymuje już żadnego kontaktu. Książka opisuje także przyjaźń Culkina z Michaelem Jacksonem, która rozpoczęła się mniej więcej w 1990 roku. Macaulay zagrał wtedy w teledysku do piosenki króla popu pt. „Black or White”. Ich przyjaźń zaowocowała wspólnymi wyjazdami na wakacje (Bermudy i Disney World na Florydzie); młody aktor był też częstym gościem w rezydencji piosenkarza, znanej jako „Neverland”, czyli Nibylandia. W późniejszym czasie Macaulay został nawet, na prośbę Jacko, ojcem chrzestnym jego dwójki dzieci. W trakcie procesu Jacksona, którego oskarżono o molestowanie nieletnich, wypłynęła informacja o tym, że król popu często sypiał w jednym łóżku również z Culkinem. Macaulay odciął się jednak zdecydowanie od tych doniesień, stwierdzając, iż zarzuty wobec Jacksona są „całkowicie niedorzeczne”.

W ostatniej dekadzie, Macaulay Culkin pojawiał się w nowych produkcjach filmowych raczej sporadycznie. Zagrał w zaledwie czterech filmach, ostatnio mogliśmy go zobaczyć w 2007 roku w czarnej komedii „Sex and Breakfast”. Ponadto, dwa lata temu Culkin wystąpił gościnnie w kilkunastu odcinkach amerykańskiego serialu „Kings” emitowanego w stacji NBC. Pomimo niepowodzeń w sferze prywatnej i umiarkowanych obecnie sukcesów artystycznych, Culkin już zapisał się w historii kina. Słusznie wymieniany jest, obok Shirley Temple i Haleya Joela Osmenta, jako jeden z najlepszych młodych aktorów w historii kina. Dzięki wcieleniu się w rolę Kevina McCallistera, stał się jednym z niezapomnianych, złotych dzieci Hollywoodu. 

Redaktor
Mateusz Pietrzyk
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Komentarze (1)

Izabela Grudniewska, 18.01.2011, 14:00

Szkoda, że wplątał się w narkotyki. Zapewne jego kariera potoczyła by się inaczej.