logowanie rejestracja

Adin, dwa, tri...

Dla jednych to genialny mistrz hipnozy, uzdrowiciel o nadnaturalnych zdolnościach. Dla innych z kolei – szarlatan, nowe wcielenie Rasputina. Mowa oczywiście Anatoliju Michajłowiczu Kaszpirowskim, legendarnym hipnotyzerze, dysponującym aksamitną barwą głosu. Swego czasu wyprzedzał w rankingach popularności nawet rosyjskiego prezydenta, Borysa Jelcyna. Jego seanse, także telewizyjne, cieszyły się olbrzymią popularnością. Sam Kaszpirowski mówił o swoich zdolnościach następująco: „Potrafię odwrócić to, co dotąd uznawano za nieodwracalne. Umiem odblokować wewnętrzne zasoby organizmu”.

Kaszpirowski
Anatolij Kaszpirowski urodził się w sierpniu 1939 roku w Płoskirowie (współcześnie Chmielnicki) na terenie zachodniej Ukrainy. Swe młode lata spędził przede wszystkim na uprawianiu sportu – boksował oraz podnosił ciężary (otrzymał nawet odznaczenie „Mistrza Sportu ZSRR”). W 1962 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych ze specjalnościami w dziedzinie psychiatrii i psychoterapeutyki. Następnie przez ponad 20 lat spełniał się zawodowo w szpitalach psychiatrycznych, po czym został, w 1987 roku, psychoterapeutą radzieckiej kadry ciężarowców. Organizował również specyficzne seanse terapeutyczne, a jego rosnąca sława wkrótce dotarła do Moskwy.


O Kaszpirowskim stało się głośno w 1989 roku, kiedy to prowadził na antenie rosyjskiej, państwowej telewizji seanse hipnotyczne. Audycje cieszyły się gigantyczną popularnością, część widzów przypisywała hipnotyzerowi zdolności uzdrowicielskie. Kaszpirowski miał podobno uzdrawiać ludzi chorych na raka czy też niwelować dolegliwości takie jak chociażby wypadanie włosów i problem cellulitu. Sławnym wydarzeniem stało się udane znieczulenie dwóch kobiet, operowanych w kijowskim szpitalu – jedna z nich, będąc na stole operacyjnym, śpiewała, gdy chirurdzy rozcinali jej ciało. Owe „znieczulenie” odbyło się oczywiście za pośrednictwem telewizji, sam Kaszpirowski był w odległości ponad dwóch tysięcy kilometrów od szpitala. Rosjan szybko ogarnęło istne szaleństwo na punkcie tajemniczego hipnotyzera. Kaszpirowskim zainteresowały się także organy państwowe, radzieckie Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie, określające fenomen seansów jako „zbiorową psychozę”. Stanowisko ministerstwa potwierdziły przypadki osób, które rzekomo uzdrowione trafiały następnie do szpitali z symptomami psychicznych chorób. Hipnotyzera oskarżano też o wywołanie swoimi seansami fali samobójstw wśród telewidzów. Dwie znieczulone kobiety miały natomiast niedługo po operacjach umrzeć na raka, jednak informacje te okazały się nieprawdziwe – obie nadal żyją. Ostatecznie program Kaszpirowskiego został zdjęty z anteny po emisji szóstego seansu. Popularność charyzmatycznego hipnotyzera wykroczyła poza granice Związku Radzieckiego. Jego seanse doczekały się emisji m.in. w Niemczech, Węgrzech, Czechach, Izraelu oraz Polsce. Seanse radzieckiego hipnotyzera nadawano w Telewizji Publicznej zaraz po „Teleexpressie” – na ulicach miast i wsi ciężko było spotkać wtedy jakąkolwiek istotę ludzką.  W 1990 roku polscy telewidzowie przyznali mu statuetkę Wiktora w kategorii „osobowość telewizyjna roku w Polsce”. Gdy przybył do Polski, spotkał się z równie wielkim zainteresowaniem społeczeństwa; na jego seans, zorganizowany w Sali Kongresowej, przyszły tłumy ludzi.

Kaszpirowski
Po upadku Związku Radzieckiego, Anatolij Kaszpirowski przyjął obywatelstwo Federacji Rosyjskiej, po czym zaangażował się w działalność polityczną. W 1993 roku wybrano go posłem do rosyjskiej Dumy, kandydował z listy Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. Po dwóch latach popadł w poważny konflikt z liderem partii, Władimirem Żyrinowskim – politykiem o poglądach raczej nacjonalistycznych. Kaszpirowski postanowił ostatecznie opuścić Rosję, wyjechał do Stanów Zjednoczonych, w których zajmował się głównie leczeniem ludzi z wyższych sfer z otyłości. Legendarny hipnotyzer powrócił do Rosji dopiero w 2009 roku. Pomimo upływu 15 lat, będący już po siedemdziesiątce Kaszpirowski, wygląda praktycznie tak samo, z nadal bujną, charakterystyczną czupryną. Kontrowersyjnemu doktorowi psychiatrii i psychoterapeutyki, rosyjska stacja telewizyjna NTW powierzyła prowadzenie programu typu talk-show, w którym doradza znanym osobom w kwestii leczenia chorób oraz wszelakich życiowych problemów.

Trudno określić jednoznacznie w jakim stopniu seanse Kaszpirowskiego okazywały się naprawdę skuteczne. Zdania ekspertów są w tej sprawie podzielone. Badania efektywności jego działań wykazały, że u 3% osób oglądających seanse ukraińskiego hipnotyzera wystąpiło subiektywne poczucie poprawy stanu zdrowia, u 0,5% widzów natomiast stwierdzono realne polepszenie stanu zdrowia. Przy telewizyjnej publiczności w granicach 13 mln osób, owe pół procenta stanowi całkiem poważną ilość ludzi. Według psychologa i psychoterapeuty Lechosława Gapika, Kaszpirowski posiada umiejętność wejścia w psychofizyczny obszar nieświadomości człowieka, co pozwala mu pobudzić pewne rezerwy organizmu ludzkiego do walki z chorobą. Zaznacza przy tym jednak, że pomimo ewidentnego talentu hipnotycznego, sławny hipnotyzer ma zbyt duże skłonności do manipulacji ludźmi. 

Redaktor
Mateusz Pietrzyk
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.