logowanie rejestracja

Bolek i Lolek

Para kultowych bohaterów, Bolek i Lolek (właściwie Bolesław i Karol), ma już 48 lat. Na animowanych przygodach dwóch urwisów wychowały się tysiące Polaków. Ich popularność, pomimo upływu czasu oraz poważnej konkurencji ze strony animacji amerykańskich i japońskich, nie słabnie. Nadal bez większych problemów można natrafić na nich w programach stacji telewizyjnych.

Bolek i Lolek
Powstanie serii o przygodach Bolka i Lolka miało miejsce w roku 1962, głównym pomysłodawcą i inicjatorem był natomiast Władysław Nehrebecki. Główną inspiracją dla Nehrebeckiego byli jego dwaj synowie, mający w momencie powstania koncepcji Bolka i Lolka odpowiednio 7 i 9 lat. Posiadali oni pewne cechy charakteru, które zostały zaimplementowane przy tworzeniu rysu charakterologicznego pary sympatycznych bohaterów. Dobór akurat takich imion jest z kolei nawiązaniem do filmu pt. Bolek i Lolek z Adolfem Dymszą w podwójnej głównej roli, wyreżyserowanego przez Michała Waszyńskiego w roku 1936. W kreowaniu plastycznego wizerunku Bolka i Lolka, oprócz Nehrebeckiego, udział brali Leszek Lorek i Alfred Ledwig.

Stworzenie animowanej serii, traktującej o przygodach Bolka i Lolka, stanowiło wypełnienie potrzeb coraz bardziej rozwijającej się telewizji publicznej. Głównym celem było wykreowanie postaci, które w trakcie zabawy wcielały się w znanych bohaterów filmów i literatury, przeznaczonych dla młodego odbiorcy. W pierwszym animowanym filmie pt. „Kusza”, Bolek i Lolek wcielili się w postać Wilhelma Tella. „Kuszę” wyreżyserował sam Nehrebecki, produkcja ta została nagrodzona na festiwalu w Gottwaldowie. Ogółem wyprodukowano, w przeciągu 23 lat, ponad 150 odcinków i dwa pełnometrażowe, kinowe filmy. Największa seria odcinków nosiła wspólny tytuł – „Przygody Bolka i Lolka”, w jej ramach nakręcono 63 odcinki. Inne serie są już zdecydowanie mniej rozległe. To wynik skoncentrowania się na konkretnej tematyce, np. przygodach na Dzikim Zachodzie czy podróżach wakacyjnych. Wszystkie części serii o przygodach sympatycznych chłopców powstały w Bielsku-Białej, w tamtejszym Studiu Filmów Rysunkowych. Produkcja jednego odcinka zajmowała nawet kilka miesięcy, w pracę nad każdym z nich zaangażowanych było ponad 20 osób.

Para sympatycznych bohaterów szybko zyskała dużą popularność wśród młodych widzów. Animowane przygody Bolka i Lolka odniosły także sukces poza granicami Polski. Po dziesięciu latach od powstania serii, autorzy postanowili wprowadzić nową postać – Tolę, która w sumie pojawiła się w 30 epizodach. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Bolka i Lolka, był brak jakichkolwiek dialogów. Wyjątek stanowiły filmy pełnometrażowe oraz serie wyprodukowane w latach 80-tych. Głównym bohaterom głosów użyczyły kobiety, Bolkowi – Ilona Kuśmierska i Ewa Złotowska, Lolkowi natomiast – Danuta Przesmycka oraz Danuta Mancewicz.

Bolek i Lolek
W 1977 roku powstał pierwszy pełnometrażowy film, noszący tytuł „Wielka podróż Bolka i Lolka”. Film nawiązywał do powieści „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” Juliusza Verne’a; jednak tym razem, zamiast Fileasa Fogga, to właśnie Bolek i Lolek podejmują się niebezpiecznej podróży. Produkcja ta była zarazem pierwszym polskim pełnometrażowym filmem animowanym w historii. Nad projektem pracowało blisko 50 osób, realizacja trwała ponad 3 lata. Wtedy też chłopcy przemówili na ekranie po raz pierwszy. W filmie pojawiła się również postać negatywna, niejaki Jeremiasz. Postać Jeremiasza planowano wykorzystać w kolejnej serii, noszącej roboczy tytuł „Podróże kosmiczne”. Projekt ten nigdy jednak nie doczekał się realizacji. W tamtym okresie czasu, na przygody Bolka i Lolka uwagę zwróciła amerykańska wytwórnia filmowa Columbia. Podpisano nawet wstępne kontrakty, lecz współpraca została przerwana z powodu kłótni o prawa autorskie wśród polskich twórców - spór zakończył się dopiero w 2004 roku.

Ostatnie filmy o przygodach Bolka i Lolka nakręcono u schyłku PRL-u, dokładnie w 1986 roku. Do dzisiaj jednakże perypetie dwóch urwisów cieszą się sporą popularnością i są emitowane w telewizji. Przypieczętowaniem statusu Bolka i Lolka w polskiej kulturze, było ich zwycięstwo w plebiscycie na „Dobranockę wszech czasów” w 1997 roku, zorganizowanym przez Telewizję Publiczną wraz z Gazetą Wyborczą. Kultowi bohaterowie wyprzedzili m.in. Smerfy (miejsce drugie) oraz Wilka i Zająca (miejsce trzecie). Wizerunek Bolka i Lolka jest aktualnie często wykorzystywany we wszelakiego rodzaju kolorowankach, zabawkach czy grach komputerowych.

Redaktor
Mateusz Pietrzyk
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.