logowanie rejestracja

Kultowe seriale

Dlaczego właściwie oglądamy seriale? Przede wszystkim ze względu na podobieństwo losów naszych i ekranowych postaci. Często utożsamiamy się z nimi ze względu na zbliżoną sytuację życiową. Jesteśmy ciekawi jak rozwiążą dany problem, zastanawiamy się jak my byśmy postąpili w danej sytuacji, oceniamy ich wybór. Z kolei niektóre tasiemce przyciągają naszą uwagę niebanalną fabułą, zabawnymi wątkami czy niecodziennymi wydarzeniami. Trzeba przyznać, że nasze polskie produkcje nie są zbyt unikalne i porywające, choć co prawda, zdarzają się wyjątki. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się amerykańskie seriale i nie ma się co dziwić, gdyż producenci dysponują większym budżetem, dzięki czemu operują porządnym sprzętem i zatrudniają lepszych aktorów. Jedne z najlepszych serialowych produkcji powstały w latach 80., ale nie tylko…

Zagadkowe zjawiska, niewyjaśnione sprawy, spotkania trzeciego stopnia, tajemnice – to codzienność z jaką borykają się Fox Mulder i Dana Scully, agenci FBI, pracujący w Archiwum X. Do nich należy rozwiązanie zagadek, których nie da się wyjaśnić w konwencjonalny sposób. Mulder – analityk, ukończył studia na kierunku psychologii. Wierzy w siły nadprzyrodzone i usilnie stara się odnaleźć siostrę, którą według niego porwali kosmici. Scully – twardo stąpająca po ziemi doktor medycyny, początkowo sceptycznie nastawiona do teorii Foxa, z czasem jednak zaczyna wierzyć w paranormalne zjawiska. Serial ten przykuł uwagę widzów dzięki atmosferze tajemniczości, niepewności czy grozy. Niesamowitym zainteresowaniem cieszyła się również nastrojowa muzyka, skomponowana przez amerykańskiego kompozytora Marka Snow, która sprawiała, że niejednego widza przechodziły dreszcze. Pierwsza emisja serialu w Polsce odbyła się 20.03.1996 r. na antenie TVP2.

MacGyver – były agent służb specjalnych. Angus, bo tak brzmi imię tytułowej postaci, cechuje się szeroką wiedzą oraz umiejętnościami pozwalającymi mu wykorzystać przedmioty codziennego użytku do wydostania się z każdej opresji. Bohater nie używa broni, lecz zawsze nosi przy sobie słynny szwajcarski scyzoryk, przy pomocy którego potrafił zrobić „coś z niczego”. MacGyver zachwycał widzów swoją pomysłowością, zwinnością oraz wykorzystaniem wiedzy w praktyce. Z niecierpliwością wyczekiwało się kolejnego odcinka, w którym Angus pokaże kolejną sztuczkę i zaprezentuje nowy „wynalazek”. Serial wyświetlany w telewizji ABC w latach 1985-1992, w Polsce zaś ukazał się dopiero w 1994 roku.

Świat według Bundych - amerykański serial komediowy przedstawiający w krzywym zwierciadle dzieje małżeństwa o nazwisku Bundy oraz ich dzieci. Al – głowa rodziny jest życiowym nieudacznikiem, pechowcem. Twierdzi, że ciąży nad nim fatum. Większość czasu spędza na kanapie, oglądając telewizję i popijając piwo. Al jest jedynym żywicielem rodziny - zarabia sprzedając buty. Bundy zdaje sobie sprawę, że nie jest już w stanie zmienić swojego losu, że lata jego świetności już nie powrócą. Do końca skazany będzie na żonę Peggy oraz dwójkę dzieci. Al dzielnie znosi wszystkie trudy i znoje, nigdy się nie poddaje, walczy do końca. Jego żona całymi dniami przesiaduje w domu, jest bezrobotna, nie myśli nawet o znalezieniu pracy. Lubi przesiadywać przed telewizorem, obcym jej jest gotowanie czy sprzątanie. Córka Bundych – Kelly to stereotypowa blondynka, a syn – Bud szuka seksualnego spełnienia. Z pewnością nie jest to typowa rodzinka zważając m.in. na relacje panujące między nimi. Na porządku dziennym są wredne docinki czy zgryźliwości, Bundy nie stronią także od wzajemnego obrażania i złośliwych uwag, ale mimo wszystko wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć. Serial zyskał ogromną popularność, gdyż przedstawia zarówno typowe problemy zwykłej rodziny jak i niesamowicie zwariowane perypetie.

Rekordy popularności bił również amerykański serial sensacyjno-komediowy Drużyna A. Ukazuje historie czterech weteranów wojny wietnamskiej niesłusznie oskarżonych o napad na bank w Hanoi. Przyjaciele rozpoczynają walkę ze złem, rozprawiając się z najgorszymi bandziorami, jednocześnie próbując dowiedzieć się, dlaczego zostali posądzeni o obrabowanie banku. Ich charakterystycznym środkiem transportu była furgonetka GMC Vandura. Drużyna posługiwała się bronią zrobioną z elementów znalezionych np. na złomowisku. Widowiskowe pościgi, ciągłe strzelaniny, walka w obronie dobra dostarczały widzowi niesamowitych emocji.

Nie zapominajmy również o wspaniałych polskich produkcjach. Chętnie oglądanym serialem był Alternatywy 4, który na małe ekrany wszedł dopiero w 1986 roku, mimo, że ukończony został trzy lata wcześniej. Stało się tak ze względu na trwającą wówczas w Polsce cenzurę. Serial przedstawia w zabawny sposób, z lekką ironią, ale także z duża dozą sympatii urywek PRL-owskiej rzeczywistości. Spotykamy tu Stanisława Anioła – gospodarza nowego domu przy ulicy Alternatywy 4. Aniołowi nie do końca odpowiada ta posada, ponieważ ma większe ambicje niż koszenie trawnika czy sprzątanie podwórka. Gospodarz usilnie szantażuje mieszkańców, kontroluje ich korespondencje, zmusza do różnorakich czynów społecznych. Traktuje lokatorów jak niewolników, gdyż uważa, że powinni go słuchać, bo on jest tu najważniejszy, mimo tego postać dozorcy cieszy się dużą sympatią wśród widzów. Serial ten stał się legendą ze względu na swój satyryczny charakter oraz grających w nim wybitnych przedstawicieli polskiego filmu i teatru. Na ekranie pojawiają się takie postaci jak Roman Wilhelmi, Wiesław Gołas, Witold Pyrkosz, Janusz Gajos czy Wojciech Pokora. Stanisław Bareja doskonale oddał klimat tamtego okresu, spoglądając na niego z dystansem, żartobliwie pokazując jego absurd.

Czterej pancerni i pies – nie do końca zgodny z prawdą historyczną, przez co budzący kontrowersje, jednakże bijący rekordy popularności wśród kilku pokoleń widzów serial w reżyserii Konrada Nałęckiego. Pancerniacy niebywale stali się produkcją wszech czasów, a ich perypetie z zainteresowaniem śledziły miliony widzów. Serial przedstawia wojenne losy załogi czołgu 102, w skład którego wchodzą Olgierd Jarosz – dowódca czołgu, Tomasz Czereśnia (Tomuś), Grigorij Saakaszwili (Grześ), Gustaw Jeleń (Gustlik), Jan Kos – po śmierci Olgierda dowódca czołgu, Franciszek Wichura oraz wilczur Szarik. Załoga tocząc wyzwoleńczą wojnę o Polskę, przeżywa pasmo niesamowitych przygód, które umacniają ich przyjaźń oraz pogłębiają uczucia patriotyczne. Każdy bacznie śledził poczynania ekranowego ulubieńca. Widzowie przeżywali prawdziwe chwile wzruszenia, a także podkochiwali się w Janku i Marusi – rosyjskiej sanitariuszce, narzeczonej Janka. Do sukcesu Pancernych przyczyniła się z pewnością doskonała gra aktorska, a odtwórca roli Janka, Janusz Gajos, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w kraju. Niezapomniana balladę „Deszcze niespokojne” z czołówki serialu zaśpiewał Edmund Fetting, tekst napisała Agnieszka Osiecka, a muzykę skomponował Adam Walaciński.

Każda z tych produkcji ma w sobie coś unikalnego, dlatego też mimo upływu czasu wciąż są bardzo chętnie oglądane.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Komentarze (3)

Asia X, 07.09.2010, 17:29

Zdaje się, że artykuł nie nosi nazwy "kultowe seriale PRL-u", dlatego też nie jest napisane o innych serialach.

Grażyna Kujawska, 06.09.2010, 14:42

Dlaczego nie ma tu prawdziwie kultowych seriali PRL-u, takich jak "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", czy "Wojna domowa"? Jak można pisać "mimo ubiegu tylu lat"? Co to jest ten "ubieg"?

Asia X, 24.08.2010, 18:26

"Świat według Bundych" - uwielbiam oglądać. Mimo, że serial nie reprezentuje zbyt wysokiego poziomu to jednak nie da się go nie oglądać. Zawsze śmieszy :) P.S. Fajnie, że ukazała się nowość na portalu. Bardzo dobry pomysł.